Αγ.Ι.Ρέντης

Εντυπωσιακό πέρασμα έκανε ο Αίαντας Σαλαμίνας απο του Ρέντη, συντρίβοντας με 4-1 τον ΑΟ Πειραιά, επιβεβαιώνοντας την ανοδική του πορεία στο Πρωτάθλημα της Β' κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να προηγήθηκαν με τέρμα απο τα αποδυτήρια με σκόρερ τον Μεταλληνό, αλλά οι νησιώτες δεν πτοήθηκαν.

Ο Κοβιός στο 16΄ λεπτό έφερε την αναμέτρηση στα ίσια, με το πρώτο ημίχρονο να αφήνει τις 2 ομάδες ισόπαλες.

Οι ποδοσφαιριστές του Στάθη Φουρίκη, μπήκαν δυνατά στο 2ο και πήραν το προβάδισμα με τον Ευαγγέλου στο 52'.

Ο Λάμπρος Χανιώτης, ήταν αυτός που στο 60', τελείωσε την υπόθεση νίκη κάνοντας το 3-1.

Οι Πειραιώτες δέκα λεπτά αργότερα, προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά ο Βασιλειάδης σταμάτησε εντυπωσιακά σε τετ-α-τετ των γηπεδούχων, ενώ στην συνέχεια της φάσης χρειάστηκε να ξαναεπέμβει μετά απο λάθος γύρισμα του αμυντικού του.

Τον επίλογο για τον Αία, έγραψε στο 89' ο Γκάγκαλης.

Ο Στάθης Φουρίκης, ευχαρίστησε τους παίκτες του και τον κόσμο για την στήριξη που παρέχουν στον σύλλογο αυτή την σεζόν:

''Κάθε παιχνίδι είναι 3 βαθμοι και μας φέρνει πιο κοντά στον στόχο.

Για ακόμη ένα παιχνίδι ή ομάδα κατόρθωσε να να πάρει την νίκη πετυχαίνοντας 4 γκολ και σωρεία χαμένων ευκαιριών, γιαυτό πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μας γιατί απο την αρχή της περιόδου είναι αήττητοι σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Έχοντας αυτό το -6 που κληρονομήσαμε, ο δρόμος είναι μακρύς και δύσκολος όμως είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρουμε έχοντας δίπλα μας τον κόσμο της ομάδας που ακολουθεί παντού και από την πλευρά μας θα προσπαθούμε να τους ευχαριστούμε κάθε φορά''.

AOΠ: Στρουμπούλης, Στέφα, Κουράκος, Μανιάτης, Πιτερός, Μπάκας (71' Γουσγουλάς), Σάσαρης, Στέφα Κ, Μεταλληνός, Ζαφειρίου (78' Αγάθης), Χουχούλης

Αίας Σαλαμίνας: Βασιλειάδης, Απαζίδης, Σταυράτης, Γκάγκαλης, Τριανταφύλλου, Καλογήρου (84' Θανόπουλος), Ευαγγέλου, Κοβιός (43' Σαχινίδης), Χανιώτης (66' Χρόνης), Μελαμπιανάκης, Γαβριηλάκης