του Πάνου Κομματέα

Η Αμφιάλη ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι του πρώτου ομίλου της Β' Ε.Π.Σ.Π. κάμπτοντας και την αντίσταση του Αργοναύτη με 2-1,έχοντας το απόλυτο μετά από 7 αγωνιστικές!

Οι Χατζηκυριακιώτες προηγήθηκαν με απίστευτο αυτογκόλ,όταν ο Αβραμίδης γύρισε την μπάλα στον τερματοφύλακα Γεωργίου,εκείνος έχασε ένα φαινομενικά εύκολο κοντρόλ,κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να γίνει το 0-1,μόλις στο 10ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 30' με κεφαλιά του Βέττα,όμως,δευτερόλεπτα πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια,ο Αργοναύτης κέρδισε πέναλτι με τον Ελ Κάντι.

Ο Ζιούπα ανέλαβε την εκτέλεση,με τον κίπερ Γεωργίου,να "ρεφάρει" το λάθος του στο γκολ και να αποσοβεί εντυπωσιακά.

Στην επανάληψη η Αμφιάλη πήρε την νίκη χάρη σε ένα γκολ του Ψώινου στο 69',κάνοντας το 7/7 ,και βρίσκεται,πλέον,στο +7 από τους διώκτες της.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΜΦΙΑΛΗ: Γεωργίου,Ροντάνι,Νίνος(62΄Κοράκι), Ευσταθίου,Αβραμίδης,Μπαρμπαθανάσης,Σταθαράς, Κοτζαπαναγιώτης,Ζώης(62΄Σάνκα),Βέττας,Ψωίνος(87΄Χαραμής)

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ: Μπαρμπαρήγος,Ζαχαρης,Καίρης(86΄Σουνόγλου),Καραγιάννης,Γουνελας,Τουρουντζής,Γεροπαναγιώτης(70' Καρβούνης),Λιάρος,Ελ Κάντι,Ηλιόπουλος,Ζιούπα.

Η Αμφιάλη έχει 21 βαθμούς,ύστερα από 7 αγώνες και την επόμενη εβδομάδα θα παίξει στην έδρα της δέυτερης ΑΕ Νίκαιας.

Ο Αργοναύτης έμεινε στους 12 πόντους και θα παίξει,στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής,με τους Νέους Ευγενείας,εντός έδρας.