Σαλαμίνα

Την πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου Πειραιά, ύστερα απο την ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι (4-2), πήρε ο Αίαντας Σαλαμίνας, στο γήπεδο του με αντίπαλο την Ενωση Ρέντη.

Το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια έληξε 0-0, όπως και η παράταση, με την κακοκαιρία που επικράτησε να επηρεάζει πολύ τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των 2 ομάδων.

Οι νησιώτες έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τους Χανιώτη (2), Σαχινίδη και Γαβριηλάκη, που μπορούσαν να είχαν καθαρίσει απο νωρίτερα την υπόθεση πρόκριση.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης, ποιός άλλος απο τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Μάνο Βασιλειάδη, ο οποίος έπιασε 2 πέναλτι δίνοντας πανηγυρικά την πρόκριση στην ομάδα του.

Ο νεαρός πορτιέρο, που είναι και η ευχάριστη έκπληξη για την ομάδα του Στάθη Φουρίκη την φετινή σεζόν, ήταν καθοριστικός με τις αποκρούσεις του στο 2ο ημίχρονο.

Αποσόβησε μια επικίνδυνη κεφαλιά πέφτοντας στην αριστερή του γωνία, ενώ μερικά λεπτά αργότερα μπλόκαρε σταθερά σε δεύτερο χρόνο, ύστερα απο αλλαγή πορείας της μπάλας.

Η απόκρουση του αγώνα όμως έγινε όταν οι φιλοξενούμενοι εκτέλεσαν ενα κόρνερ και μετά απο μια αναμπουμπούλα στην μικρή περιοχή των κυανόλευκων, ο πρώην τερματοφύλακας του Ηρακλή Ψαχνών, έσωσε ενα σίγουρο γκολ αποκρούοντας με υπερένταση στο αριστερό του παράθυρο.

Ο προπονητής του Αία, Στάθης Φουρίκης δήλωσε:

''Είχαμε πολύ καλή απόδοση, συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, τους ευχαριστώ όλους.

Μπορούσαμε να είχαμε πάρει το προβάδισμα, καθώς χάσαμε αρκετές φάσεις, ιδίως με τον Χανιώτη.

Είχαμε και κάποιους τραυματισμούς στο τελευταίο 10λεπτο, και αναγκαστήκαμε να παίξουμε και με παίκτη λιγότερο, αλλά ευτυχώς το ξεπεράσαμε.

Ο κόσμος παρότι τον άσχημο καιρό, ήταν και πάλι εκεί και δώσαν τον δικό τους παλμό.

Αφιερώνουμε όλοι αυτοί την πρόκριση στον Δημήτρη Λουκά, που έχει ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ απο τραυματισμούς''.