Ηράκλειο

Σπουδαίο βαθμό απέσπασε ο Ιάλυσος Ρόδου μέσα στο Παγκρήτιο απο τον Εργοτέλη, για την 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ΄Εθνικής, με σκορ 2-2.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας απώλεια για τους κιτρινόμαυρους, που για πολλούς είναι το πρώτο φαβορί για τον τίτλο, υποχωρώντας μάλιστα στην 3η θέση πίσω απο Ερμή Ζωνιανών και Ιωνικό.

Η ομάδα του Γιάννη Χατζηνικολάου ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στο σκορ, με δράστη τον Βραζιλιάνο Καλέ στο 11ο λεπτό.

Οι Κρητικοί σταθήκαν άτυχοι πέντε λεπτά αργότερα, με το σουτ του Κολόκα στα σταματάει πάνω στο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Στο 38ο λεπτό όμως  οι παίκτες του Ηλία Φυντάνη, έφεραν το ματς στα ίσια με τον Σπάρταλη.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, ο Ιάλυσος έφερε τα πάνω κάτω στον αγώνα, αφού ο Δελαπόρτας  με πλασέ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, έκανε το 2-1.

Ο Εργοτέλης τελικά κατάφερε να σώσει την παρτίδα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με αυτογκόλ του Φυλακούρη, έπειτα απο σέντρα του Καλέ, με τον Παπαδόπουλο να μην μπορεί να αντιδράσει.

Εργοτέλης (Χατζηνικολάου): Στεφανάκος, Γκοτσούλιας, Τσουμάγκας, Τζανής (73' Μανουσάκης), Κολόκας, Ρουσάκης, Πόι, Μισέλ, Κατσικοκέρης, Κοιλιάρας (54' Καϊμακαμούδης), Καλέ.

Ιάλυσος Ρόδου (Φυντάνης): Παπαδόπουλος, Παφιάκης (71' Καρπαθάκης), Κοκκίνης(20′ λ.τ. Λίτσος), Φυλακούρης, Βαλιτζό, Ρεκλείτης, Αρχοντούλης, Σπάρταλης (81' Χατζηπέτρος), Χατζηφούντας, Παυλίδης, Δελαπόρτας