του Πάνου Κομματέα

Σε ένα ματς με καταιγιστικό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο,η Κύπρος Κορυδαλλού ανάγκασε τον Αμπελακιακό στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα(3-2),μένοντας παράλληλα η μόνη αήττητη ομάδα του ομίλου,μαζί με τον Καραβά.

Τα γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος,με τους Κορυδαλλιώτες να ανοίγουν το σκορ με τον Anderson στο 17' για να απαντήσουν,δέκα λεπτά αργότερα,οι νησιώτες με άπιαστο σουτ του Φωτεινάκη.

Ο Μαυρέλης,σε ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο(31'-35') έβαλε την Κύπρο ξανά στην θέση του οδηγού,με δυο γκολ αυτήν την φορά,αλλά ο Στεφανής διατήρησε το σασπένς στο παιχνίδι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 40'.

Στο δεύτεροι ημίχρονο οι δυο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ που θα τους εξασφάλισε μια καλύτερη μοίρα στο παιχνίδι,χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.

Έτσι,η Κύπρος πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη που την διατηρεί στην πρώτη 5αδα του πρωταθλήματος.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΚΥΠΡΟΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ:Αλευρής,Βικάτος,Κόμης,Ρικούνοφ,Τραϊφόρος,Bodeci(57' Κοσμίδης),Μαυρέλης,Κατσούλας,Anderson,Γεωργίου(73' Παυλόπουλος),Φαφούτης(43' Λαδένογλου)

ΑΜΠΕΛΑΚΙΑΚΟΣ:Καρνέσης,Γεωργαντόπουλος(57' Συράκος),Ντεμάς,Στεφανής,Παπαδόπουλος,Σγούρδας(26' Χαλούλος),Τζαγκάρης,Ζώτο,Σίψας(73' Μπούτσης?),Φωτεινάκης,Μαυράκης

Η Κύπρος Κορυδαλλού είναι 4η με 12 βαθμούς και την επόμενη εβδομάδα θα φιλοξενηθούν στου Ρέντη για την αναμέτρηση με τοπική Νίκη.

Ο Αμπελακιακός παρέμεινε στους 13 βαθμούς και αυτήν την εβδομάδα θα προετοιμαστεί για το τοπικό ντέρμπι με τους Σαλαμινομάχους.