του Πάνου Κομματέα

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο,ο Ιωνικός πέρασε σαν σίφουνας από τη Ραφήνα,επικρατώντας με 0-3.

Σκόρερ για τους Νεαπολίτες ήταν οι Αργυρίου(54'),Σαπαλίδης(60' πεν) και Κατσικιάς (87') με τον Ιωνικό να σκαρφαλώνει στην 3η θέση της βαθμολογίας στο -2 από τον πρωτοπόρο Ερμή Ζωνιανών.

Στην φάση του πέναλτι η Θύελλα Ραφήνα έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Ντούνη για χέρι,εντός περιοχής.

Ο προπονητής των νικητών,Ηλίας Καλοπήτας,μίλησε αποκλειστικά στο Sportactive.gr:

"Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο έπρεπε να το κερδίσουμε.

Παρουσιαστήκαμε συνειδητοποιημένοι,με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά του ματς,όμως,σύντομα αναλάβαμε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Δημιουργήσαμε κάποιες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο,όμως δεν βρήκαμε τον χώρο να απειλήσουμε αποτελεσματικά την κλειστή άμυνα του αντιπάλου.

Στο δεύτερο μέρος πετύχαμε το πρώτο γκολ και από κει και πέρα,οι χώροι άνοιξαν και όλα έγιναν πολύ απλά για μας.

Είναι ακόμα πολύ νωρίς για να κοιτάξουμε την βαθμολογία,γιατί αυτό θα μας κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.

Βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι με την Προοδευτική,ένα Πειραϊκό ντέρμπι,που όλοι θέλουν να ζήσουν.

Θα έχουμε τον κόσμο στο πλευρό μας,τον οποίο θέλουμε να ικανοποιήσουμε και θα δώσουμε το 100% των δυνατοτήτων μας για να τον ικανοποιήσουμε."

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ: Πάντος,Γκίκας,Στάφα(59′ Αράπης),Φύτρος,Ντούνης,Γεωργιάδης(50′ Αφράτης),Δημητρίου(75′ Μαστρογιαννούδης),Κούνας,Μπουντάκης,Βαζέχα,Ζέκιο

ΙΩΝΙΚΟΣ: Λέτσο,Προβατίδης,Βουρλούμης,Παντελίδης,Ζέλο,Κρητικός,Κατσίκιας,Σιμιτσής(70 Κυριακίδης),Αργυρίου(77 Καμαρά) ,Σαπαλίδης,Πέεφ(46 Ντούλιας)