Αθήνα
Η ώρα της πρώτης ήττας στην Premier League έφτασε για την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι. Η Τότεναμ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 των «πολιτών», που προέρχονται από 6 σερί «τρίποντα».

Το συγκρότημα του Μαουρίσιο Ποκετίνο έδειξε ότι κι εφέτος είναι πανέτοιμο να διεκδικήσει τον τίτλο, καθώς μετά το «τρίποντο» που πέτυχε πλησίασε σε απόσταση αναπνοής τη σημερινή αντίπαλό του, ενώ είναι, πλέον, η μοναδική αήττητη ομάδα στο αγγλικό πρωτάθλημα. Θα μπορούσε, μάλιστα, να πετύχει και τρίτο γκολ, αλλά ο Μπράβο απόκρουσε το πέναλτι του Λαμέλα στο 65΄.

Νέους πολύτιμους βαθμούς άφησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέναντι σε υποδεέστερους αντιπάλους.  Αυτή τη φορά η ομάδα του Μουρίνιο με τα μεγάλα αστέρια στη σύνθεσή της, δεν κατάφερε να κερδίσει μέσα στο Όλντ Τράφορντ την μέχρι τώρα ουραγό Στόουκ Σίτι, η οποία απέσπασε ισοπαλία 1-1.

Η Μάντσεστερ προηγήθηκε στο 69΄ με τον Άντονι Μαρσιάλ για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι στο 83΄ με τον Τζο Άλεν.

Η πρωταθλήτρια Λέστερ δεν κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» στην έδρα της απέναντι στη Σαουθάμπτον (0-0).

Το buzzer beater είναι μια έκφραση που έχει καθιερωθεί από το μπάσκετ. Σημαίνει πως κάποιος παίκτης ευστοχεί σε σουτ -συνήθως πρόκειται για το νικητήριο καλάθι- σχεδόν ταυτόχρονα με την κόρνα της λήξης

Αυτό που έκανε σήμερα η Αρσεναλ στην εκτός έδρας νίκη (1-0) επί της Μπέρνλι, είναι ο ορισμός του buzzer beater. Ακριβώς πάνω στη συμπλήρωση του δεύτερου και τελευταίου λεπτού των καθυστερήσεων, ο Οξλέιντ-Τσάμπερλεν βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή και σούταρε προς την εστία.

Η μπάλα βρήκε στα χέρια του Κοσιελνί (ο οποίος μαλλον ήταν και σε θέση οφσάιντ!) και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα! Στο μπάσκετ σίγουρα ήταν «νόμιμο». Στο ποδόσφαιρο ήταν ένα γκολ που δεν έπρεπε να μετρήσει ποτέ...