Χωρίς να ανάψει τις μηχανές στο φουλ και παίζοντας καλή άμυνα για 30 λεπτά, ο Ολυμπιακός πέρασε με 88-66 από την Αμαλιάδα κόντρα στον Κόροιβο και ετοιμάζεται για το ντεμπούτο του στην Ευρωλίγκα κόντρα στη Ρεάλ στη Μαδρίτη.

Από νωρίς «καθάρισαν» οι πρωταθλητές, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να κάνει διαχείριση με αρκετό rotation, ενόψει του αγώνα της Τετάρτης στην ισπανική πρωτεύουσα αλλά και του αγώνα με τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ που ακολουθεί τη 2η αγωνιστική της Basket League.

Με ένα επιμέρους 21-7 μετά το αρχικό 3-0, ο Ολυμπιακός έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 10-21, για να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά του μέχρι το ημίχρονο (27-45).

Λοτζέσκι και Γκριν ήταν οι περισσότερο κεφάτοι από πλευράς παραγωγικότητας, ενώ η άμυνα κινήθηκε σε καλά επίπεδα δεδομένης και της δυναμικότητας του Κοροίβου.

Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 25 στη γ’ περίοδο (33-58) με τους ερυθρόλευκους να χαλαρώνουν φυσιολογικά στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού και να δίνουν έτσι την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πετύχουν 27 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η διαφορά ανέβηκε μέχρι τους 27 (39-66) για να ολοκληρωθεί το ματς στο 66-88.

Ο Λοτζέσκι ήταν ο κορυφαίος με 18 πόντους (4/7 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Γκριν να προσθέτει 16 πόντους (6/9 εντός πεδιάς). Δέκα πόντους και 7 ριμπάουντ από τον Πρίντεζη ενώ χαμηλά κινήθηκε ο Βασίλης Σπανούλης, με 4 πόντους (0/6 τρίποντα), 4 ασίστ και 3 λάθη.

Από πλευράς Κοροίβου, Χολ (8ρ), Μιλουτίνοβιτς και Μπράουν πέτυχαν από 14 πόντους, με τον Γκότσερ να προσθέτει 13. Ξεχωριστή στιγμή η συμμετοχή των 15χρονων Κάτζου και Αθανασόπουλου, που χειροκροτήθηκαν από κοινό, συμπαίκτες και αντιπάλους!

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 27-45, 39-61, 66-88

Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Γκότσερ 13 (4), Χολ 14, Μιχαλόγλου 2, Χατζηνικόλας, Μπράουν 14 (1), Ρίτσαρτ 5 (1), Σπυριδωνίδης 2, Μιλουτίνοβιτς 14 (3), Αποστολίδης, Μπεκρής 2, Αθανασόπουλος, Κάτζος.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 6, Σπανούλης 4, Πρίντεζης 10 (1), Παπανικολάου 8 (1), Μάντζαρης 6 (2), Γκριν 16 (1), Τολιόπουλος 3 (1), Παπαπέτρου 6 (2), Αγραβάνης 7, Μιλουτίνοφ 2, Χάκετ 2, Λοτζέσκι 18 (4)

Πηγή: novasports.gr