Του Βασίλη Μπέση

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής πανηγύρισε η Προοδευτική που νίκησε με 3-1 την Τριγλία Ραφήνας στο γήπεδο της Νίκαιας σε ένα παιχνίδι δίχως αύριο για τις δύο ομάδες που πριν από αυτό το ματς ήταν στις δύο τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Κορυδαλλού παρατάχθηκε αποφασισμένη για τη νίκη στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 11' με την εύστοχη κεφαλιά του Μπεσού από το κόρνερ του Γιακούπι.

Οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν προς στιγμήν το ''καυτό'' μέχρι εκείνη την ώρα γήπεδο από την υπέροχη ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι οπαδοί των ''βυσσινί'' και ισοφάρισαν στην πρώτη επικίνδυνη φάση που δημιούργησαν στο 21' με το πλασέ του Καλογιάννη από κοντά.

Αυτό το τέρμα έκοψε τον ρυθμό των γηπεδούχων και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν δημιουργήθηκε επικίνδυνη φάση μπροστά από τα καρέ των δύο ομάδων με εξαίρεση το τέρμα που πέτυχε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και πάλι ο Μπεσού με τον επόπτη όμως να το ακυρώνει ως οφ σαίντ προκαλώντας τις έντονες αντιδράσεις των ανθρώπων της Προοδευτικής.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς και προηγήθηκαν εκ νέου με τον εξαιρετικό Μπεσού να βρίσκει και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 53' φτάνοντας τα τέσσερα συνολικά τέρματα σε έξι αγώνες με την φανέλα της ομάδας.

Το προπονητικό δίδυμο των ''βυσσινί'' του κ.Ανδράλα και κ.Σπέρτου διάβασε εξαιρετικά το παιχνίδι και με τις αλλαγές που πραγματοποίησε τόνωσε ακόμα περισσότερο την ομάδα του Κορυδαλλού και έφτασε άνετα στην νίκη με το υποδειγματικό σουτ του Ζελέκου στο 80' για το τελικό 3-1.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού οι φίλαθλοι της ''Πρόο'' που έδωσαν ένα ακόμα δυναμικό παρών παρέμειναν στις κερκίδες χειροκροτώντας τους παίκτες και ζήτησαν την νίκη στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον Ιωνικό στο γήπεδο της Νεάπολης.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Μπαντίκος, Κουσουρής, Καλαιτζίδης, Ζίζηλας, Θεοδωράκης,  Ξυγκάκης( 48΄  Πέππας),  Ζελέκου, Μπελέρης,  Μπεσσού,  Γαικούμπι( 57΄ Πέττας), Γκαιδατζής ( 63΄ Αριανούτσος)

ΤΡΙΓΛΙΑ ΡΑΦΗΝΑΣ: Δήμιζας, Καμβύσης, Τσαγκάρης,  Σαλταμάρας, Μπίρης,  Παπασάββας,  Νικολόπουλος,  Μητρόπουλος( 76΄  Μέγας),  Ποτουρίδης, Καλογιάννης ( 69΄ Κλωνάρης), Κότση ( 64΄  Παπαδόπουλος)