Του Βασίλη Μπέση

Πειραιάς

Μια πολύ σημαντική νίκη πήρε η Άνω Νεάπολη η οποία επικράτησε με 1-0 του σκληροτράχηλου Πήγασου Αγίου Διονυσίου και έτσι φιγουράρει στην κορυφή του πρωταθλήματος της Γ' Πειραιά μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε μετά το 60' όταν και η ομάδα της Άνω Νεάπολης ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να πετύχει το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση με τον Βατούγιο στο 72' ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον ρυθμό τους και αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο παρά την πολύ καλή εικόνα που είχαν στο πρώτο ημίχρονο.

Για τους νικητές καθοριστικός ήταν ο Βατούγιος που πέτυχε και το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης ενώ προήλθε από τον πάγκο και για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν ο τερματοφύλακας Χιώτης με τις σπουδαίες επεμβάσεις του καθώς και ο πιτσιρικάς Στεφανής που ήταν πολύ σταθερός και ουσιαστικός στις κινήσεις του.

Την κόκκινη κάρτα του κ.Μαρινάκη αντίκρισε ο Λύρος στο 78'.

Εμείς μιλήσαμε με τον τεχνικό του Πήγασου κ.Μανώλη Χαρόπουλο και σας παραθέτουμε αναλυτικά τις δηλώσεις του.

'' Αντιμετωπίζαμε μια δυνατή ομάδα , στο πρώτο μέρος παίξαμε καλά όμως στο δεύτερο ημίχρονο δεν αποδώσαμε σωστό ποδόσφαιρο και φτάσαμε σε αυτό το δίκαιο αποτέλεσμα.

Είμαι ικανοποιημένους από τους παίκτες μου μέχρι το 60' , κοιτάμε την συνέχεια και θα έχουμε χρόνο να δουλέψουμε αυτή τη βδομάδα περισσότερο καθώς έχουμε ρεπό το Σαββατοκύριακο.''

'Ανω Νεάπολη : Αντωνιάδης , Ιωανίδης Σ(59' Μανδέκης) , Παλαιολόγος , Καρνάτος(63' Βατούγιος) , Λώλος , Χατζηκωστής , Σπανάκος(46' Μπόγρης) , Κριμίλης , Λύρος , Δημητρίου Συναδινός

Πήγασος : Χιώτης , Στεφανής , Μέγγουλας(46' Σδρένιας) , Γκολφίνος , Κοτζαμάνης , Μάλλης , Χατζησταύρου(46' Στεφανίδης) , Μπιρλούδης(54' Νικολάου) , Μπίνιαρης , Ατματζίδης , Λιακατάς