Του Βασίλη Μπέση

Κρήτη

Μια πολύ μεγάλη νίκη πανηγύρισαν οι παίκτες του Ατσαλένιου που επικράτησαν 2-1 και μάλιστα με ανατροπή μέσα στην έδρα της Κηφισιάς έναντι της ομώνυμης ομάδας και του αξιόμαχου σύνολου που έχει φτιάξει ο Στέλιος Γιαννακόπουλος.

Μετά από αυτή την επιτυχία ο ΠΟΑ φιγουράρει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές μαζί με τους έτερους Κρητικούς συλλόγους Εργοτέλη και Ερμή Ζωνιανών με 6 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική αγωνίζεται με τον πρώτο εκ των δύο σε μια συνάντηση κορυφής.

Στο πρώτο μέρος ο ΠΟΑ δεν είχε καλή απόδοση και με εξαίρεση κάποια μακρινά σουτ, δεν απείλησε ιδιαίτερα τους γηπεδούχους. Η Κηφισιά είχε την κατοχή και έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και κατάφερε στο 22’ να ανοίξει το σκορ με τον Χαϊκάλη ο οποίος μετά από εξαιρετική ασίστ του Φαρινόλα, έκανε το 1-0. Νωρίτερα βέβαια οι γηπεδούχοι είχαν και μία καλή στιγμή με τον Καρακώστα ο οποίος με κεφαλιά από την μικρή περιοχή δεν κατάφερε να «νικήσει» τον Γιαγκιόζη που έδιωξε εντυπωσιακά.

Στην επανάληψη οι Ατσαλενιώτες μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 62ο λεπτό με τον Τάσο Τριανταφύλλου με σουτ.
Ο ΠΟΑ έδειξε στη συνέχεια πως ο βαθμός της ισοπαλίας δεν του αρκούσε, πίεσε περισσότερο και έψαξε και δεύτερο γκολ και το «βρήκε» στο 76’ με τον Ρουμπάκη ο οποίος έφυγε στη πλάτη της άμυνας και με σουτ από πλάγια θέση έκανε το 1-2 και έδωσε ένα σπουδαίο τρίποντο με ανατροπή στους Ατσαλενιώτες.

Κηφισιά: Γουμάγιας, Χαλκιας, Παλιαρούτας(82′ Παναγιωτόπουλος, Τεγούσης, Καρακώστας(74′ Καρβουνίδης), Μαγγινας, Χαϊκάλης, Μουσταφίδης, Κυριαζής, Μακρίδης, Φαρινόλα(34’ λ.τ. Παπάζογλου)

ΠΟΑ: Γιαγκιόζης, Καρβελάς, Ρουμπάκης, Παπαδομιχελάκης, Πετράκης, Σταθόγλου, Φραγκιαδάκης(75′ Αραβιάκης), Χατζηανδρέου, Αμπντουραχμάνι(85′ Σακλαμάκης), Τριανταφύλλου, Μπουτσάκης(67′ Χαρίτος)