του Πάνου Κομματέα

Μεγάλη νίκη,τόσο σε σημασία όσο και σε έκταση,πήρε ο Αργοναύτης,ο οποίος επιβλήθηκε με 4-1 της Θύελλας/Αχιλλέα Κορυδαλλού περνώντας,έτσι,στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Ε.Π.Σ.Π. "Μιλτιάδης Μαρινάκης".

Ο χορός των γκολ ξεκίνησε στο 19' με τον Ηλιόπουλο να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του Μπάμπη Σκλάβου,με την ισοφάριση να επιτυγχάνεται 7 λεπτά αργότέρα από τον Σατάλογλου.

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε στον Αργοναύτη που πήρε την νίκη με δράστες τους Ελ Κάντι(47'),Τουρουντζή (50') και Ζιούπα(90' πεν).

Ο προπονητής των Χατζηκυριακιωτών,Μπάμπης Σκλάβος,μίλησε αποκλειστικά στο Sportactive.gr:

"Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και σε αυτούς που έπαιζαν και σε αυτούς που δεν έπαιζαν,καθώς έζησαν το παιχνίδι με τεράστια ένταση.

Αυτό το πάθος που επέδειξαν τόσο τα παιδιά που ήταν στον πάγκο,όσο και οι παίχτες που ήταν εκτός αποστολής,για να εμψυχώσουν τους 14 που αγωνίστηκαν δείχνει πως κάτι καλό γίνεται στον Αργοναύτη.

Μπήκαμε πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγηθήκαμε νωρίς,όμως η αντίπαλη ομάδα μας ισοφάρισε από δικά μας ατομικά λάθη.

Μετά την ισοφάριση,δεν θα ήταν υπερβολή να πω,πως απειληθήκαμε μόνο μια φορά προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου,σε μια φάση που αντέδρασε σωστά ο 16χρονος τερματοφύλακας μας,Τσιαβός.

Στα αποδυτήρια είπαμε πως πρέπει να βγούμε στο παιχνίδι πάρα πολύ σοβαροί και ότι είπαμε,έγινε ακριβώς.

Πήραμε προβάδισμα δυο τερμάτων μέσα σε λίγα λεπτά και απειληθήκαμε ελάχιστα.

Παρουσιαστήκαμε απίστευτα καλοί για την εποχή,τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό.

Από και πέρα,δεν κάναμε κάτι σημαντικό,αφού ο άμεσος στόχος που έχουμε θέσει την φετινή σεζόν είναι το πρωτάθλημα και εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε,έχοντας δυο ακόμα εβδομάδες να προετοιμαστούμε για την δύσκολη πρεμιέρα που μας περιμένει.

Τέλος,θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα και στον φίλο μου Νίκο Μανικιώτη και να της ευχηθώ να έχει μια πολύ καλή πορεία στο πρωτάθλημα."

*Η νίκη-πρόκριση του Αργοναύτη αφιερώθηκε στον φροντιστή Λάμπρο Πατασούλα για μια περιπέτεια που πέρασε με τον πατέρα του μια μέρα πριν το παιχνίδι.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ: Τσιαβός,Αναγνώστου(69' Καϊρης),Καρβούνης,Καραγιάννης,Κατρακύλας,Τουρουντζής,Γεροπαναγιώτης,Γουνέλας(74' Παπουλίδης),Ελ Κάντι,Ηλιόπουλος(70' Ζαφειρίου),Ζιούπας

ΑΕ ΘΥΕΛΛΑ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ: Σισαμόπουλος,Ζερβός(67' Κατσαράς),Πολλάτος(21' Ξανθάκης),Καλογερόπουλος,Τζουμανάι,Μαρλαφέκας,Λάμπη,Αναγνωστάκης,Σατάλογλου,Καρακασίδης,Σιοροβίγκας