Του Βασίλη Μπέση

Ένα σπουδαίο ματς που τα είχε όλα είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο Αμπελακιών για να δουν το παιχνίδι ανάμεσα στους Σαλαμινομάχους και τον Α.Σ Δραπετσώνας το οποίο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα (0-0) και κρίθηκε στα πέναλντι με 4-3 υπέρ των γηπεδούχων.

Η ομάδα της Δραπετσώνας όπως έχουμε πει και σε παλαιότερα άρθρα φαίνεται πως ετοιμάζει κάτι πολύ καλό για την χρονιά που μόλις ξεκίνησε καθώς έχει παίκτες νεαρούς με άπλετο ταλέντο και όρεξη για ποδόσφαιρο και αυτό αποτυπώθηκε και εντός αγωνιστικού χώρου στην Σαλαμίνα , που πάλεψαν το ματς απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο για 90' σύν 30 στην παράταση και μάλιστα όντας 9 ποδοσφαιριστές από το 85' όταν και τραυματίστηκε ο Χαλκιάς , μη μπορώντας να αντικατασταθεί αφού είχαν συμπληρωθεί και οι τρεις αλλαγές και ενώ στο 65' ο Μαυράκης είχε αντικρίσει την κόκκινη κάρτα του διαιτητή.

Οι Νησιώτες μόχθησαν για το χρυσό τέρμα που θα τους έδινε την πρόκριση σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού όμως οι δύο μεγαλύτερες στιγμές που δημιούργησαν στα 90 λεπτά κατέληξαν στα δοκάρια του Μπελαβράκη και συγκεκριμένα από το σουτ του Ταμπουράκη στο 6' και Κοκλιώτη στο 79'.

Στην διαδικασία των πέναλντι οι γηπεδούχοι τα κατάφεραν καλύτερα και έτσι πήραν μια μεγάλη πρόκριση με 4-3.

Εμείς μιλήσαμε με τον τεχνικό του Α.Σ Δραπετσώνας κ.Παύλο Δαούτη και σας παραθέτουμε τις δηλώσεις του.

'' Καταρχήν θα ήθελα να ξεκινήσω με κάτι  πολύ σημαντικό που είναι η κάκιστη κατάσταση του αγωνιστικού χώρου στο γήπεδο των Αμπελακίων ο οποίος είναι πλήρως ακατάλληλος για να παιχτεί ασφαλές ποδόσφαιρο για τους αθλητές.

Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια που έκαναν , είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση τους και την ψυχή που έβγαλαν μέσα στο γήπεδο.

Παίξαμε με μια εξαιρετική ομάδα , σταθήκαμε πολύ καλά μέχρι το 65' όταν και μείναμε με παίκτη λιγότερο αλλά και μετά το 85' όταν και μείναμε με 9 παίκτες για πάνω από 40 λεπτά.

Είμαστε ακόμα σε κατάσταση προετοιμασίας και πλέον κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι που είναι το εναρκτήριο για το Πρωτάθλημα με την Νίκη Ρέντη και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο.

Τέλος θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά για την προσπάθεια τους που ήταν ενάντια σε όλα και να αναφέρω πως οι διαιτητές του αγώνα ήταν άψογοι.''