Του Βασίλη Μπέση

Γ' Εθνική

Τη δύναμη της έδρας του εκμεταλλεύθηκε ο Ιάλυσος και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής στον 4ο όμιλο. Η ομάδα του Γιώργου Σάββενα ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε στην επικράτηση με 2-1 επί του Εθνικού Πειραιά. Από την πλευρά τους, οι κυανόλευκοι πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους για το θετικό αποτέλεσμα, χωρίς όμως να καταφέρνουν να κερδίσουν κάτι από το ματς.

Μόλις 24 λεπτά χρειάστηκε ο Δελαπόρτας για να πετύχει το πρώτο του γκολ με τα χρώματα του Ιάλυσου και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, σκοράροντας με όμορφη κεφαλιά μετά από σέντρα του Γιαννόπουλου.

Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού στο πρώτο μέρος, όμως με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε η ισοφάριση από τους Πειραιώτες. Ήταν το 49′ όταν ο ταχύτατος Κομνηνός έγινε κάτοχος της μπάλας και με ατομική ενέργεια έφτασε στην περιοχή του Παπαδόπουλου, για να πλασάρει εύστοχα και να γράψει το 1-1.

Στα επόμενα λεπτά, μάλιστα, οι παίκτες του Θύμιου Γεωργούλη εξακολούθησαν να έχουν την κυριαρχία, ορμώμενοι και από τη θετική τους ψυχολογία. Ωστόσο, οι Ροδίτες ήταν εκείνοι που έφτασαν στο δεύτερο γκολ, αφού πρώτα ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους.

Στο 65′ ο Δελαπόρτας κέρδισε πέναλτι από τον Κατίδη και λίγα λεπτά αργότερα (69′) το εκτέλεσε εύστοχα ο Ρεκλείτης, για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στον Ιάλυσο (2-1).

Ακολούθησαν νέες ευκαιρίες για γκολ από πλευράς γηπεδούχων, με τον Σπάρταλη να μην καταφέρνει να νικήσει τον Βουτσινά σε δύο περιπτώσεις, ενώ ο Εθνικός θα μπορούσε να έχει πάρει τον ''δρόμο'' της επιστροφής με τον βαθμό της ισοπαλίας, αν στη φάση του 87′ ο Βλάχος ήταν εύστοχος στο σουτ που επιχείρησε αμαρκάριστος μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Μανούχου (Αργολίδας), βρήκε τους ερυθροκίτρινους να πανηγυρίζουν μία μεγάλη νίκη. Βοηθοί διαιτητή ήταν οι Τριαντάφυλλος (Κορινθίας) και Λυκομήτρος (Αργολίδας).

ΙΑΛΥΣΟΣ (Γιώργος Σάββενας): Παπαδόπουλος, Κοκκίνης, Σταυλάς (26′ Παφιάκης), Φυλακούρης, Λίτσος, Ρεκλείτης, Γιαννόπουλος (63′ Καπνόπουλος), Καρπαθάκης (63′ Σπάρταλης), Χατζηφούντας, Δελαπόρτας, Παυλίδης

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Θύμιος Γεωργούλης): Βουτσινάς, Στασινός, Παυλάκης, Μαντζώρος, Στρατάκης, Πεχλιβανίδης (85′ Μαργαρίτης), Κομνηνός (80′ Μαρούδας), Κατίδης, Μάναλης, Λεωνιδόπουλος, Σουλελές (71′ Βλάχος).