του Πάνου Κομματέα

Ισόπαλοι με 1-1 έμειναν οι Ιωνικός και Πανθηραϊκός στο γήπεδο της Νεάπολης στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ' Εθνικής.

Οι Σαντοριναίοι προηγήθηκαν στο 20ο λεπτό με πλασέ του Λαζαρίδη και κατάφεραν να διαφυλάξουν το προβάδισμά τους μέχρι το ημίχρονο.
Στην επανάληψη,ο Αργυρίου,στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα(είχε μπει στην θέση του Ζαφειρίδη στο 46'),σκόραρε φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια.

Ο Ιωνικός προσπάθησε στην συνέχεια να πάρει την νίκη,χάνοντας μεγάλη ευκαιρία,με το δοκάρι του Σαπαλίδη στο 57',ενώ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί και το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 71' μετά την αποβολή του παίχτη των φιλοξενούμενων,Μπακάλη.

Ο τεχνικός των Νικαιωτών,Ηλίας Καλοπήτας,μίλησε στο Sportactive.gr:

"Δεχθήκαμε ένα γκολ από αμυντικό λάθος,κόντρα στη ροή του αγώνα και αυτό σίγουρα μας επηρέασε,ενώ είχαμε ξεκινήσει καλά το παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε η αλλαγή του Αργυρίου και μας βγήκε κατευθείαν,αφού σκόραρε κατευθείαν.

Μετά είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα που μας περίμενε στην περιοχή της,όμως παρ' όλα αυτά,δημιουργήσαμε τρεις μεγάλες ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Σαπαλίδη.

Ήταν ένα παιχνίδι που μπορούσαμε να το κερδίσουμε,όμως κοιτάμε μπροστά την δύσκολη συνέχεια και το παιχνίδι με την Κηφισιά.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΙΩΝΙΚΟΣ(Ηλίας Καλοπήτας):Λέτσο,Κατσίκιας,Προβατίδης(51′ Βουρλούμης),Κρητικός,Μεϊμάρογλου,Ζαφειρίδης(46′ Αργυρίου),Πέεφ,Σιμιτσής,Ντούλιας(85′ λ.τρ. Ζέλο),Σαπαλίδης,Καραλής

ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ(Μανώλης Παπαματθαιάκης):Πουρής,Κορτσινίδης,Καλαγκάνης,Μκρτσιαν,Λούκας,Μωραΐτης,Γαρυφαλλόπουλος(73′ Φύτρος),Λαζαρίδης(66′ Κωλέτσης),Μπακάλης,Σαββίδης,Πόνσε(61′ Παπίτσας)

Ο Ιωνικός έφτασε τους 5 βαθμούς μετά από 3 αγωνιστικές και την επόμενη εβδομάδα θα παίξει με την Κηφισιά,εκτός έδρας.

Ο Πανθηραϊκός έχει 4 πόντους και την ερχόμενη Κυριακή θα ταξιδέψει στην Ρόδο για να κοντραριστεί με τον τοπικό Ιαλυσο.