του Λουκά Κιοκτσόγλου

ΡΕΝΤΗ

Ευρεία σε έκταση νίκη πέτυχε ο Ήφαιστος κόντρα στον ΑΟ Αγίου Δημητρίου με 5-0, στο εκτός έδρας παιχνίδι στο ΑΓΕΤ Χαραυγής για την πρεμιέρα του δευτέρου ομίλου της Α' Πειραιά,

Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 1-0 υπέρ του φιλοξενούμενου Ήφαιστου, που στο δεύτερο μέρος με την έναρξή του αντικαταστάθηκε ο ποδοσφαιριστής Μιχάλης Οικονομάκος στο ημίχρονο στο 70 λεπτό έβγαλε τον Περρο και στο 80 το Κυλλας εκμεταλλευόμενος και την αριθμητική του υπεροχή έφτασε στο τελικό 5-0.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι: Bλαντής Χ., Καρακελλές Ι., Βουτσάς Δ.

Ένας εκ των πρωταγωνιστών και σκόρερ του παιχνιδιού, ο Χάρης Δεμετρζής, μίλησε για τη νίκη της ομάδας του αλλά και για τους στόχους στη συνέχεια της σεζόν:

"Κατεβήκαμε στο γήπεδο με τη νοοτροπία που έπρεπε. Παίξαμε με μία ομάδα που όπως και εμείς φέτος ανεβήκαμε στην κατηγορία, όμως με τις μετεγγραφές που έγιναν δείξαμε τι μπορούμε να κάνουμε στον αγωνιστικό χώρο. Το σκορ το αποδεικνύει αυτό".

"Μέσα από τις προπονήσεις αρχίζουμε να βρισκόμαστε μεταξύ μας και ο κ. Μαρωνίτης προσπαθεί να μας δέσει ως ομάδα. Αν και είμαστε στον θεωρητικά δυσκολότερο όμιλο, νομίζω ότι θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε ακόμη και την άνοδο. Από την άλλη στο κύπελλο περιμένουμε μια καλή κλήρωση και ελπίζουμε να φτάσουμε όσο πιο μακριά γίνεται".

Ο προπονητής του ΑΟΑΔ, Δημήτρης Κατσάνος, από την πλευρά του μετά το ματς δήλωσε:

"Πρώτα από όλα συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Ιδιαίτερα στον Ήφαιστο, εύχομαι να έχει μια καλή πορεία και να υλοποιήσει τους στόχους του, νομίζω πως θα τερματίσει αρκετά ψηλά φέτος.

Όσο για το ματς, είμαι μια ήττα που μας πληγώνει πολύ, κυρίως λόγω της έκτασης του σκορ που θεωρώ πως είναι πλασματική. Σταθήκαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μετά την αποβολή το παιχνίδι άνοιξε. Έχουμε μπροστά μας ένα μαραθώνιο και αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να μείνουμε ενωμένοι και να συνεχίσουμε να δουλεύουμε. Είμαι σίγουρος ότι στη συνέχεια θα καταφέρουμε να ανταποκριθούμε".