Ένα ακόμα φιλικό πραγματοποίησε ο Ιωνικός, αυτή τη φορά με αντίπαλο την Θύελλα Ραφήνας, ομάδα που θα βρίσκεται και στον ίδιο όμιλο του πρωταθλήματος, επικρατώντας με 2-0 σκορ έχοντας για ακόμα ένα παιχνίδι θετική εικόνα.

Ο Ηλίας Καλοπήτας είχε την ευκαιρία μέσα από αυτό το παιχνίδι να σχηματίσει εικόνα για το επίπεδο αφομοίωσης όσων έχουν δουλευτεί στην προετοιμασία και να εντοπίσει όλα όσα πρέπει να διορθωθούν. Οι παίκτες της ομάδας ακόμα  δείχνουν "μουδιασμένοι" από τις σκληρές προπονήσεις, γεγονός που δεν προβληματίζει όμως καθώς είναι λογικό την συγκεκριμένη χρονική στιγμή, ενώ παιχνίδι με παιχνίδι θα ανεβάζουν στροφές.

Η ομάδα παρατάχθηκε με τρεις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι απέναντι στον Αθηναϊκό. Συγκεκριμένα, κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Ιωσήπου αντί του Λέτσο που δεν αγωνίστηκε, στο κέντρο ο Νικολακόπουλος αντί του Σιμιτσή ενώ στην επίθεση ο Ντούλιας στην θέση του Ηλιόπουλου, με την τράπουλα στο δεύτερο ημίχρονο να ανακατεύεται αρκετές φορές. Συνολικά αγωνίστηκαν 22 ποδοσφαιριστές με την μπλε φανέλα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ιωνικός κυριάρχησε της Θύελλας και από τα πρώτα κιόλας λεπτά δημιούργησε αρκετές φάσεις στην εστία του Παπαδόπουλου. χάνοντας ένα πέναλτι κι έχοντας και ένα ακυρωθέν ως οφσάιντ γκολ.  Επιθετικά για ακόμα ένα παιχνίδι υπήρχε ταχύτητα, ενώ αμυντικά η ομάδα αποδεικνύεται σταθερή.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Παπασπύρος στο 27ο λεπτό μετά από ασίστ του Αργυρίου, ενώ τα τέρματα διπλασίασε ο Πουλάκης στο 87ο λεπτό με δυνατό σουτ.

-Στα θετικά της αναμέτρησης η μεγάλη παρουσία του κόσμου στις κερκίδες, καθώς περισσότερα από 300 άτομα έδειξαν να ανυπομονούν για την έναρξη του πρωταθλήματος!

-Ματαιώθηκε το φιλικό της Τετάρτης (24/8) με το Κερατσίνι. Αντί αυτού, την ίδια μέρα η ομάδα μας, θα αγωνιστεί με αντίπαλο τον Μικρασιατικό (Ά Αθήνας) στην Καισαριανή στο γήπεδο του Εθνικού Αστέρα στις 18.00

ΙΩΝΙΚΟΣ (Ηλίας Καλοπήτας): Ιωσήπου (57' Μάνης), Κατσίκιας (65' Υπο Δοκιμήν), Βουρλούμης (46' Προβατίδης), Κρητικός (85' Υπο Δοκιμήν), Μεϊμάργολου (70' Υπο Δοκιμην), Νικολακόπουλος (46' Σιμιτσής), Παντελίδης (65' Ζέλο), Παπασπύρος (46' Κατσαβριάς), Σαπαλίδης (78' Πουλάκης), Αργυρίου (70' Κολοβός), Ντούλιας (46' Ηλιόπουλος).

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Πέτρος Τσιγκούλης): Παπαδόπουλος (60' Παντος), Αράπης (70' Γεωργιάδης) , Αφράτης (53' Γκίκας), Ντουνης, Μανουσάκης, Ζέκιο (53' Κούνας), Ανδρεαδάκης (85' Φρύγγης), Χαρακτίδης (70' Μπαξεβάνης), Ντόσκας (87' Μαστρογιαννούδης), Παναγιωτόπουλος (53' Μπουντάκης), Βαζεχα (78' Σχοινάς)