Tην ήττα με 3-2 γνώρισε ο Εθνικός στην Ρόδο απο τον τοπικό Ιάλυσο για το πρώτο χρονικά εξ αναβολής παιχνίδι της 29ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής.

Το παιχνίδι δεν είχε κάποιο βαθμολογικό κίνητρο για καμία απο τις 2 ομάδες και έτσι ανοίχτηκαν παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μαθιό στο 16', ύστερα απο πάσα του Φονσέκα, με την ομάδα του Θύμιου Γεωργούλη κατάφερε να απαντήσει δέκα λεπτά αργότερα με σκόρερ τον Κατίδη.

Λίγο πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, οι Ροδίτες ευτύχησαν να ξαναπάρουν το προβάδισμα στο 42' με προβολή του Αθανασίου.

Οι Πειραιώτες είχαν ισάριθμη απάντηση, καθώς ο Κομνηνός με πλασέ έκανε το 2-2, μετά απο συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Το τελικό 3-2 διαμορφώθηκε πάλι με τον Μαθιό, όπου με προσωπική του ενέργεια νίκησε τον Βουτσινά, δίνοντας την άτυπη νίκη στην ομάδα του.

Γ.Α.Σ. Ιάλυσος (Σάββενας): Παπαδόπουλος, Παπαδημήτρης, Ρεκλείτης, Φυλακούρης (46’ Καρπαθάκης), Κοκκίνης, Αθανασίου Π., Φονσέκα, Σπάρταλης (61’ Μαρίνου), Αθανασίου Α. (75’ Σαχίνης), Παφιάκης, Μαθιός.

Εθνικός (Γεωργούλης): Βουτσινάς, Στασινός, Παυλάκης (56’ Αργυρίου), Μαντζώρος, Μπένα, Μαρτίνος (75’ Μανναλής), Κατίδης, Σούφλας, Κομνηνός (81’ Γερόλυμος), Λεωνιδόπουλος, Αλεξανδρόπουλος.