του Πάνου Κομματέα

Νίκη,που σηματοδότησε την είσοδο του στα playoff από τα οποία θα διεκδικήσει την άνοδο του στην Α' Ε.Π.Σ.Π. ,πέτυχε ο Φοίνικας Αγίας Σοφίας,επί της Αναγέννησης Μοσχάτου με 3-1.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν ανοίγοντας το σκορ με τον  Τόττη Θ. στο  31ο λεπτό,όμως ο Φοίνικας κατάφερε να γυρίσει το ματς πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Συγκεκριμένα,ο Κοντογιαννόπουλος στο 38' και ο Περάμαντζης στο 42' έφεραν το ματς τουμπα με τον Δημητρόπουλο στο 70' να κλειδώνει το τρίποντο.

Η Αναγέννηση θα στερηθεί των υπηρεσιών του Tahiraj από το επόμενο παιχνίδι,λόγω της αποβολής του με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 54'.

Ο προπονητής των γηπεδούχων,Θανάσης Παύλοβιτς,μίλησε αποκλειστικά στο Sportactive.gr:

"Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη,καθώς πετυχαίνοντας την,κλειδώσαμε την παρουσία μας στα play off.

Πλέον θέλουμε να πάρουμε όσους περισσότερους βαθμούς γίνεται στα τελευταία δυο παιχνίδια για να ξεκινήσουμε την διαδικασία με δυο βαθμούς(σ.σ. ο ΑΟΑΔ έχει εξασφαλίσει το πλεονέκτημα των τριών πόντων από τώρα).

Για μας ήταν μια δικαίωση,αφού ήταν κρίμα να είμαστε όλη την χρονιά μέσα στα playoff και τελικά να αποτυγχάναμε να μπούμε.

Σήμερα νικήσαμε μια πολύ καλή ομάδα και μάλιστα με ανατροπή.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο στο 7λεπτο 38'-44',όπου καταφέραμε και γυρίσαμε το παιχνίδι.

Στα αποδυτήρια είπαμε πως πρέπει να παρουσιαστούμε σοβαροί και όντως διαχειριστήκαμε πολύ καλά το παιχνίδι,το οποίο τελείωσε με΄τα το τρίτο γκολ.

Τέλος,θέλω να ευχηθώ τα καλύτερα στην πραγματικά πολύ καλή ομάδα της Αναγέννησης Μοσχάτου."

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ: Κουρδελάκης,Κοντογιαννόπουλος,Γούτης(80' Χρηστάκης),Αντωνίου,Μαυροειδής Β,Τσούτσας,Δημητρόπουλος,Περάμαντζης(84' Κουντουριώτης),Πολυχρονιάδης(70' Κατσικούδης),Σαλής,Κομμάτης

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΟΣΧΑΤΟΥ: Καβακλής,Τομαράς,Tahiraj,Σφακιανάκης(72' Μπακαλώνης),Σπυρόπουλος(46' Λάμπρου),Τόττης Κ. ,Καπούλας,Δημόπουλος,Τόττης Θ. ,Βασίλη,Φαμπιανο(50' Ζαχαρίας)

Ο Φοίνικας βρίσκεται στην 4η θέση με 40 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα παίξει κόντρα στον Ήφαιστο.

Η Αναγέννηση κρατάει την τύχη στα χέρια της,όσο αφορά την συμμετοχή της στα playoff και επόμενος αντίπαλος της θα είναι το Νέο Ικόνιο.