Του Βασίλη Μπέση...

Σαν ''σίφουνας'' πέρασε η Προοδευτική από το ΑΓΕΤ Χαραυγής , προσπερνώντας και το εμπόδιο της Ελλάς Ποντιών με το ευρύ 4-0 και έφτασε ακόμα πιο κοντά στην κατάληψη της πρώτης θέσης του δεύτερου ομίλου της Α' Πειραιώς που οδηγεί αυτόματα στα play off ανόδου για την Γ' Εθνική και ενώ βρισκόμαστε τρείς στροφές πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος , με την ομάδα του Κορυδαλλού να είναι πέντε βαθμούς μπροστά από το δεύτερο Κερατσίνι.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπάθα έχοντας και την συμπαράσταση των περίπου 400 φίλων της ομάδας που δημιούργησαν μια πανέμορφη ατμόσφαιρα μπήκαν στο ματς πολύ δυνατά από το πρώτο κιόλας λεπτό και άσκησαν ασφυχτική πίεση στην αντίπαλη άμυνα , για να έρθει το 1-0 στο 19' με κοντινή προβολή του Ζελέκου ύστερα από κάθετη μπαλιά του Γιακούπι.

Το 2-0 έγινε στο 32' με σουτ του Μαναριώτη ο οποίος σκόραρε για ακόμα ένα παιχνίδι και έτσι πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος το ''σκηνικό'' δεν άλλαξε με τους ''βυσσινί'' να έχουν την επιθετική πρωτοβουλία των κινήσεων και την Ελλάς Ποντίων να περιμένει στο δεύτερο μισό του γηπέδου με φυσική κατάληξη να δεχτεί ακόμα δύο τέρματα με σκόρερ τους Ατματσίδη στο 60' και Τζανέτο που είχε μπει σαν αλλαγή λίγα λεπτά πριν να γράφει το τελικό 4-0 στο 78'.

Οι ''Πόντιοι'' έφτασαν κοντά σε ένα τέρμα στο 65' στην μοναδική αξιόλογη ευκαιρία που δημιούργησαν μπροστά από την εστία του Μένιου , όταν μετά από λάθος συνεννόηση των αμυντικών της Προοδευτικής ο Μπίτσας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

ΕΛΛΑΣ ΠΟΝΤΙΩΝ: Ναβλοζίδης, Αργυρόπουλος, Κίτσος(35΄Ηλιαδάκης), Παπαδόπουλος Χρ., Παπαδόπουλος Λ., Τσέλιος, Τριρκινίδης, Γεωργιόπουλος, Μπίτσας, Μωϋσιάδης(70΄Περυβολάρης), Κάτσικας(60΄Χολέβας).

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Μένιος, Κουσουρής, Δηλαβέρης, Ζίζηλας(65΄Ζαχαράτος), Παπανικόλας, Μπέλερης, Ζελέκου, Σαμαράς, Μαναριώτης, Γιακούμπι(60΄Τζανέτος), Ατματσίδης(76΄Τσαγκάρης).