του Πάνου Κομματέα

Με νίκη έκλεισε την κανονική περίοδο της σεζόν ο Φοίνικας Αγίας Σοφίας,επικρατώντας των Νέων Ευγενείας με 3-1,χτες το μεσημέρι στο γήπεδο του Κορυδαλλού.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Λοξό στο 33',ωστόσο ο Φοίνικας αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε με τον Περάμαντζη στο 36'.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση ο πρώτος σκόρερ του ομίλου,Δημήτρης Σαλής και με δυο προσωπικά γκολ στο 60' και στο 89' έδωσε την νίκη,κρατώντας την ομάδα του στην 4η θέση.

Ο προπονητής των γηπεδούχων Θανάσης Παύλοβιτς,μίλησε στο Sportactive.gr:

"Ξέραμε από την αρχή πως το παιχνίδι ήταν πολύ δύσκολο,λόγω του υψηλού κινήτρου του αντίπαλου.

Μπήκαμε στο παιχνίδι,δημιουργήσαμε φάσεις,όμως μείναμε πίσω στο σκορ.

Καταφέραμε και ισοφαρίσαμε σχεδόν αμέσως και στα αποδυτήρια είπαμε πως έχουμε τις δυνατότητες να καθαρίσουμε το παιχνίδι όπως και έγινε.

Το πρωτάθλημα τελείωσε,ο στόχος επετεύχθη και πλέον θα κάνουμε ότι είναι δυνατόν για να πάρουμε ότι αξίζουμε από τα play-off.

Τέλος,θέλω να πω καλή επιτυχία στους Νέους Ευγενείας και καλή συνέχεια."

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ: Κουρδελάκης(50' Πανουσόπουλος),Κοντογιαννόπουλος,Γούτης,Αντωνίου,Μαυροειδής,Τσούτσας,Δημητρόπουλος,Περάμαντζης,Μαυροειδής(85' Κότο),Σαλής,Κομμάτης(58' Καλύβας)

ΝΕΟΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑΣ: Ελθίνι,Καρβούνης,Παπαδάκης,Λοξός,Ψυλοπάτης,Αποσπόρης,Κρεμυδιώτης(54' Κούρπας),Θεοδωρίδης,Σταματέλλος,Καραγλάνης,Μηνόγιαννης(90' Ευγενείας)

Ο Φοίνικας Αγίας Σοφίας τερμάτισε 4ος με 43 βαθμούς και θα μπει στα play-off ανόδου με δυο βαθμούς.

Οι Νέοι Ευγενείας δεν κατάφεραν να αποφύγουν τα play-out(θα έχουν 3 βαθμούς μπόνους),καταλαμβάνοντας την 10η θέση με 29 βαθμούς.