Στον τελικό του Κυπέλλου ερασιτεχνών για πρώτη φορά στην ιστορία του, προκρίθηκε ο Ιάλυσος Ρόδου, επικρατώντας στην παράταση της Τριγλίας με 2-1. σε νοκ-άουτ παιχνίδι που έγινε στην πρωτεύουσα των Δωδεκανήσων.

Oι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, με όμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ του Σπάρταλη, μετά την συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα.

Η ομάδα της Ανατολικής Αττικής έφερε το ματς στα ίσια, και συγκεκριμένα στο 62΄ με κεφαλιά του Μειμαρόγλου, μετά απο εκτέλεση φάουλ του Μανδύλη.

Ετσι, το παιχνίδι πήγε στην έξτρα παράταση, με τους Ροδίτες να μένουν και με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Κοκκίνη στο 103', για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Βασιλείου.

Ομως, οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν, και τρια λεπτά αργότερα ο Βραζιλιάνος Φονσέκα με άπιαστη κεφαλιά, ύστερα απο εκτέλεση του Αθανασίου, έδωσε την νίκη και την πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Πύδνα Κίτρους, που απέκλεισε και αυτή την Δόξα, στην Δράμα με 2-0.

Ιάλυσος (Σάββενας): Λουτριώτης, Σταυλάς (91′ Μαρίνου), Κοκκινης, Παπαδημήτρης, Φυλακούρης, Ρεκλείτης, Παφιάκης, Αθανασίου Π, Σπάρταλης (108′ Σαχίνης), Μαθιός (72′ Φονσέκα), Αθανασίου

Τριγλία Ραφήνας (Καλοπήτας): Δήμιζας, Κάρδαρης, Μεϊμάρογλου, Καραδέμητρος (58΄ Τερζής), Τσέπας, Σκαφίδας, Μανδύλης, Κόντης, Κότσι (46΄ Σιάννης), Βασιλείου, Παπαδόπουλος