του Πάνου Κομματέα

Την νίκη με 3-1 πήρε ο ήδη προβιβασμένος ΑΣ Ποντίων,απέναντι στον Αστέρα Κερατσινίου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σώζο στο 18' και διπλασίασαν τα τέρματά τους,8 λεπτά αργότερα,με εκτέλεση πέναλτι του ίδιου.

Οι Κερατσινιώτες(που έπαιξαν με παίχτη παραπάνω για 35 λεπτά,μετά την αποβολή του Ντέρτζιο) μείωσαν προσωρινά στο 51' με τον Ζουρούδη,όμως ο Γεργεριτάκης "καθάρισε" 10 λεπτά πριν το τελικό σφύριγμα.

Ο προπονητής του ΑΣ Ποντίων δήλωσε στο Sportactive.gr:

"Το σημερινό αποτέλεσμα περνάει,για μένα σε δεύτερη μοίρα.

Αυτό που προέχει είναι η υγεία του προπονητή του Αστέρα,θα ήθελα να του ευχηθώ περαστικά και να είναι σιδερένιος.

Όσο αφορά το ματς,αποδείξαμε και σήμερα γιατί βρισκόμαστε στη θέση αυτή.

Το ημίχρονο έκλεισε με 2-0,ενώ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο το σκορ.

Δεν απειληθήκαμε ιδιαίτερα για ένα ακόμα παιχνίδι και γι αυτό αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά.

Αυτό που δε με αφήνει να χαρώ την σημερινή νίκη είναι η αποβολή του αρχηγού μας γιατί η επόμενη αγωνιστική θα είναι για μας μια γιορτή και εκείνος δεν θα μπορέσει να μας ενισχύσει.

Κοιτάζουμε το τελευταίο παιχνίδι,στο οποίο θα γιορτάσουμε που απέδωσαν οι κόποι μιας σεζόν και αργότερα θα δούμε τι μέλλει γενέσθαι."

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΣ ΠΟΝΤΙΩΝ: Λαζαρόπουλος,Τσίντζος,Τσίτζηρας,Ντέρτζιο,Κουρτίδης(69' Γεργεριτάκης),Μενδρινός,Λουκάνι,Παπαλαζάρου,Σώζος(80' Αθανασάκης),Νίκανδρος,Παπαδόπουλος(33' Γεωργιάδης)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ: Στεφανής,Κοντορήγας,Λύγκος(68' Λάλος),Βασιλικός,Βουμβουλάκης(46' Καρασμάνογλου),Δεσύλλας,Ζουρούδης,Dragoti,Γεωργόπουλος,Μεταλλινό,Πολλάτος(82' Σταύρου)

Ο ΑΣ Ποντίων είναι πρώτος,μαζί με τον Ήφαιστο,στους 61 βαθμούς και την τελευταία αγωνιστική θα υποδεχθεί τον ΑΟΑΔ.

Αν οι Δραπετσωνίτες φέρουν το ίδιο αποτέλεσμα με τους συγκάτοικούς τους στην κορυφή,τότε θα ακολουθήσει αγώνας μπαράζ για την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Ο Αστέρας Κερατσινίου έχει εξασφαλίσει την παρουσία του στα play-off και την επόμενη εβδομάδα θα φιλοξενήσει την Σπίθα Νίκαιας,με σκοπό να μπει στο μίνι πρωτάθλημα με όσους περισσότερους βαθμούς γίνεται.