του Πάνου Κομματέα
  

Α' Ε.Π.Σ.Π.  1ος Όμιλος

Και ξαφνικά...χαμός στην κορυφή δυο αγωνιστικές πριν το τέλος!

Η (πρώτη στο πρωτάθλημα) ήττα του Αετού Κορυδαλλού(73) από τον Καραβά,έδωσε το δικαίωμα στην Οδηγήτρια(72) να διεκδικήσει την κορυφή του ομίλου,μειώνοντας στον έναν βαθμό την διαφορά τους.

Το Κυριακάτικο μεταξύ τους παιχνίδι θα κρίνει σε πολύ μεγάλο βαθμό τον φετινό πρωταθλητή,με τους κιτρινόμαυρους να "βολεύονται" ακόμα και με την ισοπαλία.

Σε ότι έχει να κάνει με τον υποβιβασμό,οι υποψήφιες είναι τρεις.

Ο ΑΟΚ Φαλήρου(21) βρίσκεται ξεκάθαρα στην χειρότερη θέση όλων,αφού πρέπει να καλύψει διαφορά 4 πόντων από τον Αστέρα Νίκαιας(25) με δυο παιχνίδια να απομένουν.

Ο τρίτος της παρέας είναι η Νίκη Ρέντη(27),αλλά θα πρέπει να συμβούν πάρα πολλά για να κινδυνέψει(η Χαλκηδόνα έχει μεν 25 βαθμούς,όμως την επόμενη αγωνιστική θα πάρει 3 βαθμούς στα χαρτιά και έτσι αποφεύγει την απευθείας κάθοδο στην Β').

Τρεις εκ των τεσσάρων προαναφερθέντων ομάδων θα μπουν στα play-out με βαθμολογία 0 έως 2,ενώ για την τέταρτη ομάδα τα πράγματα είναι εντελώς ρευστά(Θύελλα/Αχιλλεας Κορυδαλλού 36, Ένωση Ρέντη 37, Φαληρικός 38 , Δόξα Πειραιά 38.





Α' Ε.Π.Σ.Π.  2ος Όμιλος

Αν η Προοδευτική φύγει με το διπλό από το Π.Νικολαϊδης,κόντρα στην ΑΕ Νίκαια,την προσεχή Κυριακή,θα αναδειχθεί πρωταθλήτρια και θα διεκδικήσει την άνοδο της στα μπαράζ.

Οι θέσεις των play-out έχουν κλειδώσει με τον ΑΟ Κορυδαλλού να ξεκινάει με 3 βαθμούς το μίνι πρωτάθλημα,τον Άρη Αμφιάλης(24) και την ΑΕ Νίκαια(23) με 1 ή 2 και τον ΑΣ Δραπετσώνας(20) με 0 ή 1.






Β' Ε.Π.Σ.Π.  1ος Όμιλος

Η αυλαία πέφτει στην Β' κατηγορία και τα σενάρια στον πρώτο όμιλο είναι πολλά και διάφορα.

Αρχικά,ΑΣ Ποντίων και Ήφαιστος ισοβαθμούν σε πρώτη και δεύτερη θέση και εφόσον φέρουν το ίδιο αποτέλεσμα την Κυριακή,θα υπάρξει αγώνας μπαράζ στις 23/24-4 για να μάθουμε τον πρωταθλητή.

Στα play-off ο ΑΟΑΔ θα ξεκινήσει με 3 πόντους και οι Φοίνικας Αγίας Σοφίας(40) και Αστέρας Κερατσινίου(39) μάχονται για το καλύτερο πλασάρισμα τους (ο Φοίνικας υπερτερεί σε ενδεχόμενη ισοβαθμία).

Στην τελευταία θέση των αγώνων ανόδου ισοβαθμούν απόλυτα Αναγέννηση Μοσχάτου και Νέοι Δραπετσώνας και έτσι αν φέρουν το ίδιο αποτέλεσμα(αγωνίζονται εκτός έδρας με Θησέα και Χατζηκυριάκειο αντίστοιχα),θα λύσουν τις διαφορές τους σε αγώνα μπαράζ στις 23/24-4.

Στα play-out έχουμε τους σίγουρους Πειραϊκό και ΑΟ Πειραιά που θα ξεκινήσουν με 0 και 1 ή 2 βαθμούς αντίστοιχα,την διαδικασία.

Για τις υπόλοιπες δυο θέσεις υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί με την κατάταξη των ομάδων να είναι η εξής: Νέο Ικόνιο 30 , Θησέας 29 , Νέοι Ευγενείας 29 ,Σπίθα Νίκαιας 27.

Οι αγώνες των τεσσάρων:

Νέο Ικόνιο - Ήφαιστος
Θησέας - Αναγέννηση Μοσχάτου
Φοίνικας Αγίας Σοφίας - Νέοι Ευγενείας
Αστέρας Κερατσινίου - Σπίθα Νίκαιας

Ισοβαθμίες

Νέο Ικόνιο  

Πλεονεκτεί της Σπίθα Νίκαιας

Μειονεκτεί των Νέων Ευγενείας

Παίζει μπαράζ με Θησέα

Θησέας

Πλεονεκτεί της Σπίθας Νίκαιας

Παίζει μπαράζ με Νέο Ικόνιο και Νέους Ευγενείας

Νέοι Ευγενείας

Πλεονεκτεί του Νέου Ικονίου και της Σπίθας Νίκαιας

Παίζει Μπαράζ με Θησέα

Σπίθα Νίκαιας

Μειονεκτεί με όλους







Β' Ε.Π.Σ.Π.  2ος Όμιλος

Η Αρμενική είναι πρωταθλήτρια,όμως υπήρξαν ανακατατάξεις όσο αφορά την δεύτερη θέση της απευθείας ανόδου.

Παντζιτζιφιακός και Παννεαπολικός ισοβαθμούν με 48 βαθμούς στην 2η θέση,με τους Καρπάθιους να υπερτερούν,κάτι που σημαίνει πως αν κερδίσουν τον Πανφαληρικό θα ανέλθουν στην Α' Πειραιά.

Ο Αργοναύτης ακολουθεί με 47,ενώ ο Πανιώνιος Κερατσινίου θα μπει στα play-off με 1 ή 2 βαθμούς(η ισοβαθμία με τους Καλλιπολίτες θα οδηγήσει σε μπαράζ).

Οι αγώνες των τριων:

Παντζιτζιφιακός - Πανφαληρικός
Καστέλλα - Παννεαπολικός
Αργοναύτης - Σαλαμίνα

Ισοβαθμίες

Παντζιτζιφιακός

Πλεονεκτεί των Παννεαπολικού και Αργοναύτη

Παννεαπολικός

Μειονεκτεί του Παντζιτζιφιακού

Παίζει μπαράζ με Αργοναύτη

Αργοναύτης

Μειονεκτεί του Παντζιτζιφιακού

Παίζει μπαράζ με Παννεαπολικό

Ο Πανφαληρικός ισοβαθμεί με την Αμφιάλη στην τελευταία θέση των play-off,όμως επικρατεί στα αποτελέσματα των μεταξύ τους αγώνων.

Την Κυριακή θα παίξουν με Παντζιτζιφιακό εκτός και Αστέρια Δραπετσώνας εντός,αντίστοιχα.

Στην υπόθεση υποβιβασμός,ΑΟ Ζέας(9) και Φίλαθλοι(11) θα τα δώσουν όλα για την δεύτερη ευκαιρία με τους πρώτους να χρειάζονται μόνο νίκη στον εκτός έδρας αγώνα με την ΑΕ Νεάπολης(Σε περίπτωση ισοβαθμίας τους,οδηγούνται σε μπαράζ).

Σαλαμίνα(παίζει με Αργοναύτη εκτός) και Καστέλλα(παίζει με Παννεαπολικό εντός) έχουν μαζέψει τους ίδιους βαθμούς(23),διεκδικούν τους δυο πόντους των play-out με τους νησιώτες να υπερτερούν σε ενδεχόμενη,τελική ισοβαθμία.

Υποψήφιοι για τους 3 πόντους των play-out είναι οι: Αστέρια Δραπετσώνας(29),Μιθριδάτης(30),ΑΕ Νεάπολης(31)

Οι αγώνες των τριών:

Αμφιάλη - Αστέρια Δραπετσώνας
Φίλαθλοι - Μιθριδάτης
ΑΕ Νεάπολης - ΑΟ Ζέας

Ισοβαθμίες

ΑΕ Νεάπολης

Μειονεκτεί του Μιθριδάτη

Παίζει Μπαράζ με Αστέρια Δραπετσώνας

Μιθριδάτης

Πλεονεκτεί της ΑΕ Νεάπολης

Μειονεκτεί των Αστεριών Δραπετσώνας

Αστέρια Δραπετσώνας

Πλεονεκτεί του Μιθριδάτη

Παίζει μπαράζ με ΑΕ Νεάπολης







Γ' Ε.Π.Σ.Π.

Ατρόμητος Κερατσινίου και Δίας Κορυδαλλού είναι ήδη στην Β' Ε.Π.Σ.Π.

Η τρίτη θέση ανόδου παίζεται ανάμεσα σε Αστυπάλαια Κορυδαλλού(53),Ολυμπιακό Περάματος(53) και Άνω Νεάπολη(51).

Οι αγώνες των τριων:

Αστυπάλαια Κορυδαλλού - Πήγασος Αγίου Διονυσίου
Ολυμπιακός Περάματος - Άνω Νεάπολη

Ισοβαθμίες

Οι μόνες ισοβαθμίες που μπορούν να υπάρξουν είναι μεταξύ της Αστυπάλαιας με έναν εκ των άλλων δυο(με Ολυμπιακό πλεονεκτεί και με Άνω Νεάπολη θα υπάρξει μπαράζ)

Ο Ολυμπιακός Κερατσινίου θα εισέλθει στα παιχνίδια ανόδου με έναν βαθμό και η τελευταία θέση για αυτά,θα καταληφθεί είτε από την Δάφνη Ταμπουρίων(31) είτε από τον Προφήτη Ηλία(29).

Οι αγώνες των δυο:

Δάφνη Ταμπουρίων - Πυθαγόρας
Πολυκράτης - Προφήτης Ηλίας

Σε πιθανή ισοβαθμία υπερτερεί ο Προφήτης Ηλίας












Respect Caffe


 
Top