Του Βασίλη Μπέση...

Την πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου της Α' Πειραιά κατέκτησε η Προοδευτική και μάλιστα με εκκωφαντικό τρόπο καθώς πέρασε με το ευρύ 10-0 από την έδρα της Α.Ε Νίκαιας η οποία ''καιγόταν'' για βαθμούς στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία.

Η διαφορά των ''βυσσινί'' από το δεύτερο Κερατσίνι παρέμεινε στους 5 βαθμούς και πλέον δεν καλύπτεται στο μεταξύ τους παιχνίδι την επόμενη εβδομάδα για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος Πειραιά.

Στα αγωνιστικά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή του ματς τις διαθέσεις τους και προηγήθηκαν με 7-0 στο 37' , που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με τα τέρματα των (Κουσουρή 10' , Ατματσίδη 11' , 15 , Γιακούπι 20' με απευθείας εκτέλεση φάουλ , Μπέλερη 24' , 37' , Μένιου 32' με πέναλντι).

Στην επανάληψη η ομάδα του Βασίλη Σπάθα δεν έριξε τον ρυθμό της και έκανε το 8-0 σχεδόν με τη σέντρα  όταν ο Ατματσίδης εκ νέου πλάσαρε εύστοχα ενώ ο ίδιος παίχτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 9-0 στο 52' , με τον Δηλαβέρη να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με ένα πανέμορφο σουτ στην κίνηση από μακριά στο 67' κάνοντας το τελικό 10-0.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού ήταν τα τέσσερα τέρματα που σημείωσε ο Ατματσίδης , φτάνοντας τα 18 στη σεζόν από τον Φεβρουάριο όταν και αποκτήθηκε από την Προοδευτική αλλά και το δεύτερο τέρμα στο πρωτάθλημα που πέτυχε ο τερματοφύλακας της ομάδας του Κορυδαλλού Σίμος Μένιος.

Στην αντίπερα όχθη οι ''μπλέ'' επικεντρώνονται στο επόμενο κρίσιμο ματς με τον Α.Ο Κορυδαλλού με στόχο το όσο δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα στην τελική βαθμολογία έτσι ώστε να διεκδικήσουν με καλύτερες προϋποθέσεις την παραμονή μέσω των play off.

Α.Ε Νίκαιας : Μεμπέλι , Θανόπουλος , Λαουτάρης , Λίτσο , Κιουράνης , Τριανταφύλλου , Μαλιαρός (52' Κοντός) , Καλογήρου , Σταυράκογλου(70’ Χατζής λ.τρ.) , Φύπε , Βιράτος(74’ Παπακωνσταντίνου)

Προοδευτική : Μένιος , Κουσουρής , Δηλαβέρης , Ζίζηλας (35' Σαμαράς) , Παπανικόλας , Μπέλερης (53' Ξυγκάκης) , Ζελέκου(64’ Μύρκος) , Ζαχαράτος , Γιακούπι , Τζανέτος , Ατματσίδης