Την ευκαιρία να σκαρφαλώσει μόνος του στην κορυφή για πρώτη φορά την φετινή σεζόν, έχασε ο ΟΦΗ. καθώς έμεινε στο 1-1 με τον Ιωνικό στη Νίκαια, σε ένα παιχνίδι απο τις παλιές καλές εποχές της Α' Εθνικής.

Οι μελανόλευκοι, πήραν ένα απρόσμενο δώρο, αφού την ίδια στιγμή ο αδιάφορος και υποβιβασμένος βαθμολογικά ΠΑΟ Κρουσσώνας επικρατούσε του Φωστήρα με 3-2.

Oι ποδοσφαιριστές του Νίκου Νιόμπλια πατάγανε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Καλέ να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στο 8' αλλά ο Παλιγγίνης απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός, πήρε όμως το αίμα του πίσω, με φοβερό σούτ έξω απο την περιοχή στο 41ο λεπτό, κάνωντας το 0-1.

Η ομάδα του Μαργαρίτη Χατζηαλέξη, όμως απάντησε σχεδόν αμέσως, με σκόρερ το Σάμιο φέρνοντας στα ίσα το ματς.

Οι Κρητικοί, άρχισαν να ξανανεβάζουν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο με τον Καλέ να χάνει απίστευτη ευκαιρία, με τον Κρητικό να διώχνει το πλασέ το Βραζιλιάνου πάνω στην γραμμή στο 58'.

Προς το τελευταίο τέταρτο του αγώνα, ακολούθησαν αψιμαχίες ανάμεσα στους παίκτες των δυο ομάδων, που τελικά συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία.

Στα τελευταία λεπτά οι Νικαιώτες μείναν με δέκα παίκτες, με τον Παντελίδη να μαρκάρεται για σκληρό μαρκάρισμα.

Ιωνικός: Παλικίνης, Αργυρίου (63' Μικελής), Δημακάκος, Προβατίδης, Κρητικός, Σάμιος, Σιμιτιζής, Παντελίδης, Μπερνιδάκης, Κατσίκης, Ρόβας

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Πίτσος, Κώτσιος, Ραπτάκης, Νάστος (58΄Μπουρσέλης), Φαμπίνιο, Φραγκουλάκης, Χαντί, Καλέ, Περογαμβράκης (85' Γουόρντεν)