Στους 64 βαθμούς και στην πρώτη θέση της βαθμολογίας τερμάτισε ο Ηφαιστος Νικαίας, μαζί με τον ΑΣ Ποντίων, μετά και την λήξη της κανονικής περιόδου του Πρωταθλήματος της Β' Πειραιά, για τον 1ο όμιλο.

Οι Νικαιώτες στον τελευταίο τους τυπικά αγώνα επικρατήσανε χωρίς πρόβλημα του Νέου Ικονίου, εκτός έδρας με 1-0.

Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο, με τον Ηφαιστο να δημιουργεί πολλές ευκαιρίες, αλλά να μην καταφέρνει να τις μετουσιώσει σε γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι χάσανε και πέναλτι στο 65' με τον Ουσταμπασίδη, αλλά ο Σιδηρόπουλος ήταν αυτός που ξεκλείδωσε την άμυνα του Ικονίου διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 στο 85'.

Αξιοσημείωτο γεγονός είναι η αποχώρηση του παίκτη των κοκκινοκίτρινων, Οικονομάκου λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, όταν είχε αντικαταστήσει τον Κάππο στο 83', λόγω ελαφριάς θλάσης.

Ο νεαρός ποδοσφαιριστής, αποδείχθηκε ''γουρλής'' αφού η ομάδα του δυο λεπτά αργότερα πέτυχε το γκολ.

Ο 22χρονος, αντικαταστάθηκε στο 90' απο τον Ουσταμπασίδη Γ., με την κατάσταση του να μην εμπνέει ανησυχία.

Τέλος, όπως είναι γνωστό, Ηφαιστος και ΑΣ Ποντίων θα αγωνιστούν σε μονο αγώνα μπαράζ για την τυπική κατάκτηση του Πρωταθλήματος, με την ημερομηνία να ανακοινώνεται απο την Ενωση, άμεσα.