Συνεχίζει ακάθεκτος την πορεία του ο Ηφαιστος Νικαίας προς την άνοδο, ο οποίος σε ενα παιχνίδι γκραν-γκινιόλ απο πολλές απόψεις, επικράτησε με 2-0 της Σπίθας εκτός έδρας, για την 22η αγωνιστική της Β' κατηγορίας.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε απο την κακή διαιτησία του κ.Ιωαννίδη και των βοηθών του, με πολλά λάθη και για τις δυο ομάδες, αλλά και απο τους διαπληκτισμούς μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δυο συλλόγων σε αρκετά χρονικά σημεία του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι μείναν απο νωρίς με παίκτη λιγότερο όταν αποβλήθηκε με ο Χάιδος με απευθείας κόκκινη κάρτα μόλις στο 20ο λεπτό.

Παρά αυτή την δυσάρεστη εξέλιξη, ο Ηφαιστος κατάφερε και άνοιξε το σκορ, λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου με δράστη τον Σιδηρόπουλο (και σύμμαχο του την τύχη αφού εκμεταλέυτηκε το λάθος του τερματοφύλακα), ύστερα απο την γιόμα του Λοκόσι.

Το τελικό 2-0 σφραγίστηκε στο 83' με πέναλτι του Ουσταμπασίδη.

Επίσης θετικός εμφανίστηκε για τους Νικαιώτες ο Μιχάλης Οικονομάκος, ο οποίος περιόρισε σημαντικά τους επιθετικούς της Σπίθας, όταν πήγαν να γίνουν απειλητικοί στις αρχές του β' μέρους.