του Πάνου Κομματέα

Με το πολύ επιβλητικό 3-7(!!!) κατέβαλε ο ΑΣ Ποντίων την αντίσταση των Νέων Ευγενείας,σήμερα το απόγευμα στο ΑΓΕΤ Χαραυγής.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 1' με τον Σώζο,ενώ 2 λεπτά αργότερα,οι Νέοι Ευγενείας έμειναν με 10 παίχτες λόγω της αποβολής του Τοπίκογλου με απευθείας κόκκινη κάρτα για αντιαθλητικό μαρκάρισμα.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 10ο λεπτό με τον Καραγλάνη,όμως ο ΑΣ Ποντίων έκλεισε το ημίχρονο παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα με τον Λουκάνη στο 40'.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ξανά με γκολ από τα αποδυτήρια του Σώζου,για να μειώσει ο Μηνόγιαννης στο 49' σε 2-3.

Οι Δραπετσωνίτες έφτασαν τον δείκτη του σκορ στο 2-6 με γκολ των Αθανασάκη(52'),Κουρτίδη(63') και Παπαδόπουλου(81') πριν μειώσει ο Καραγλάνης(83'),ενώ την καταιγίδα των γκολ ολοκλήρωσε,ξανά ο Σώζος,κάνοντας χατ-τρικ στο 88'.

Ο προπονητής του ΑΣ Ποντίων,Μπάμπης Σκλάβος μίλησε αποκλειστικά στο Sportactive.gr:

"Σήμερα παρά την έκταση που πήρε το σκορ,δεν είχαμε καλή εικόνα,ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο,αφού ήμασταν πιο απλοί και ουσιαστικοί με αποτέλεσμα να έχουμε αυτό το σκορ,το οποίο θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερο.

Είχαμε ανάγκη αυτούς τους τρεις βαθμούς,εκμεταλλευόμενοι και κάποιες απώλειες των ανταγωνιστών.

Θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά,παρότι δεν ήμασταν τόσο καλοί,γιατί αυτό που μετράει η ουσία.

Από δω και πέρα πάμε για το 4/4,τα πράγματα είναι σίγουρα καλά για μας,αλλά το ταμείο γίνεται στο τέλος.

Να πω συγχαρητήρια και στην ομάδα των Νέων Ευγενείας που σήμερα είχε εντελώς αλλαγμένη σύνθεση από το πρώτο παιχνίδι,κάνοντας στροφή σε νεαρά παιδιά,θεωρώ πως το μέλλον τους ανήκει.

Πλέον κοιτάμε όλοι το τοπικό ντέρμπι με τους Νέους Δραπετσώνας,το οποίο αν το κερδίσουμε θα έχουμε κάνει ένα μεγάλο βήμα για την επίτευξη των στόχων μας."

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΝΕΟΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑΣ: Ελθίνι,Αποσπόρης,Παπαδάκης,Λοξός,Ψυλοπάτης,Καραγλάνης,Κρεμυδιώτης(55' Σταματέλλος),Τοπίκογλου,Θεοδωρίδης(66' Κούρπας),Ρέντζος(71' Μαρκόπουλος),Μηνόγιαννης

ΑΣ ΠΟΝΤΙΩΝ: Λαζαρόπουλος,Καλουδιώτης(36' Τσίντζος),Τσίτζηρας(75' Κατρακύλας),Ντέρτζιο,Αθανασάκης,Μενδρινός,Παπαδόπουλος,Παπαλαζάρου,Σώζος,Λουκάνι,Γεργεριτάκης(61' Κουρτίδης)

Οι Νέοι Ευγενείας βρίσκονται στην 8η θέση με 26 βαθμούς και την επόμενη εβδομάδα θα αντιμετωπίσουν την Σπίθα Νίκαιας,εκτός έδρας.

Ο ΑΣ Ποντίων παρέμεινε πρωτοπόρος(πάντα ισόβαθμος με τον Ήφαιστο στους 52 βαθμούς) και την επόμενη αγωνιστική θα αγωνιστεί κόντρα στους Νέους Δραπετσώνας,τυπικά εντός έδρας.