Του Βασίλη Μπέση...

Ανεπανάληπτες στιγμές έζησαν όσοι παρακολούθησαν από κοντά σήμερα το απόγευμα το παιχνίδι Προοδευτικής με την Ειρήνη 2005 για την 26ή αγωνιστική του πρωταθλήματος Πειραιά , το ματς διεκόπη στο 69' λόγο κολλήματος των φιλοξενούμενων να συνεχίσουν το παιχνίδι καθώς έμειναν με έξι ετοιμοπόλεμους ποδοσφαιριστές και το σκορ να είναι 9-0 υπέρ των ''βυσσινί'' με τον διαιτητή του αγώνα Γ. Αναστασίου να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Οι παίκτες των ''μπλέ'' άρχισαν να πέφτουν κάτω σε ανύποπτες φάσεις και δήλωναν τραυματίες με την επανέναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και ενώ το σκορ βρισκότανε ήδη στο 6-0 με τον προπονητή της ομάδας να μην μπορεί να τους αντικαταστήσει καθώς στον πάγκο είχε μόλις έναν αναπληρωματικό , με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγείτε μαθηματικά σε διακοπή όπως και έγινε οριστικά στο 69'.

Μετά τον τελευταίο ''τραυματία'' ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων , που ήταν ο τερματοφύλακας της ομάδας , οι φίλαθλοι της ''Πρόο'' ξέσπασαν σε φωνές διότι θεώρησαν πως το έκαναν εσκεμμένα οι παίκτες της Ειρήνης ώστε να αποφύγουν την πανωλεθρία και δεν σεβάστηκαν τους ίδιους που αψήφησαν την βροχή και βρέθηκαν στις εξέδρες του σταδίου της Νίκαιας για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι.

Στα αγωνιστικά οι παίκτες του Βασίλη Σπάθα ξεκίνησαν ''ορεξάτοι'' το ματς και προηγήθηκαν μόλις στο 7' με κεφαλιά του Μπέλερη , για να κάνουν το 2-0 με τον Ατματσίδη να πλασάρει από κοντά στο 11' με εξουδετερωμένο τον Αλεξάκη ο οποίος είχε μόλις αποκρούσει πέναλντι του ίδιου παίχτη.

Στο 14' ο Τσαγκάρης έβαλε ένα όμορφο σε εκτέλεση τέρμα και έκανε  το 3-0 με βολ πλανέ ενώ στο 21' έγινε το 4-0 με το αυτογκόλ του Δερμετζόγλου ύστερα από γύρισμα του Ατματσίδη.

Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμόρφωσαν με κεφαλιές οι Ατματσίδης στο 23' και Τσαγκάρης στο 25.

Στην επανάληψη ο δείκτης του σκορ πήρε την ανιούσα και γράφτηκε το τελικό 9-0 , με δύο τέρματα από τον Παπανικόλα με μακρινό σουτ στο 65' και κεφαλιά στο 69' και ένα από τον Τσαγκάρη στο 68'.

Σε ανάλογες περιπτώσεις ο ΚΑΠ  προβλέπει πως το παιχνίδι πρέπει να κατακυρωθεί υπέρ της Προοδευτικής με τέρματα 9-0, ενώ στην Ειρήνη θα υπάρξει υπαιτιότητα για την διακοπή θα της επιβληθούν -2 βαθμοί φέτος και -2 βαθμοί από την βαθμολογία του επόμενου πρωταθλήματος ωστόσο για την οριστική έκβαση της συγκεκριμένης υπόθεσης θα αποφασίσει η ΕΠΣΠ.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ : Τράκας , Κουσουρής , Δηλαβέρης , Ζίζηλας , Παπανικόλας , Μπέλερης , Τσαγκάρης , Σαμαράς , Μπιτσάνης , Γιακούπι , Ατματσίδης

ΕΙΡΗΝΗ 2005 : Αλεξάκης , Τσικόνης (46' Καρακυρισίδης) , Ζάζας , Σιέκας , Τσίπι, Δερμετζόγλου , Πρέλα , Κούμης , Δερμάτης , Τσολάκου , Τσολίνας