του Πάνου Κομματέα

Νικητής αναδείχθηκε στο τοπικό ντέρμπι της Δραπετσώνας,ο ΑΣ Ποντίων αφού επικράτησε των τοπικών Νέων με 3-1 και πλέον χρειάζεται έναν βαθμό στα επόμενα 3 παιχνίδια για να πανηγυρίσει την άνοδο στην Α' Ε.Π.Σ.Π.

Οι Νέοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με γκολ του Γιώργο,αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή πριν το ημίχρονο με γκολ των Σώζου(18') και Ντέρτζιο(26' με υπέροχο ανάποδο ψαλίδι).

Στην επανάληψη η ομάδα του Μπάμπη Σκλάβου πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Σώζο(52') τελειώνοντας έτσι την υπόθεση νίκη.

Το συγκρότημα του Μανώλη Πράσινου ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίχτες,λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Γιώργο στο 85'.

Οι δυο προπονητές έκαναν αποκλειστικές δηλώσεις στο Sportactive.gr:

Μπάμπης Σκλάβος (ΑΣ Ποντίων)

"Παρά το ότι μείναμε πίσω στο σκορ πάρα πολύ νωρίς,δεν πτοηθήκαμε και βρήκαμε τα ψυχικά αποθέματα να το γυρίσουμε πριν το ημίχρονο,ενώ χωρίς υπερβολή θα μπορούσε να είναι 3-1 ή 4-1 το ματς στο πρώτο 45λεπτο.

Στην ανάπαυλα είπαμε πως το παιχνίδι δεν έχει τελειώσει κι έτσι στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιαστήκαμε ακόμα καλύτεροι,χωρίς να απειληθούμε ιδιαίτερα.

Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά,απέδειξαν πως έχουν το μέταλλο του νικητή,αφού για ένα ακόμα παιχνίδι,γυρίσαμε το σκορ και αυτό κάτι δείχνει για την ομάδα.

Μια καλή ομάδα φαίνεται από την διάρκεια της και αυτά τα παιδιά έχουν αποδείξει πως είναι μια εξαιρετική ομάδα σε βάθος χρόνου,άλλωστε δεν τελειώνει το πρωτάθλημα αν κάνεις δυο ήττες,ή 10 νίκες συνεχόμενες,αλλά πρέπει σε όλο το πρωτάθλημα να δείξεις ότι αξίζεις..

Μένουν ακόμα τρία παιχνίδια,μαθηματικά δεν έχουμε ανέβει ακόμα,οπότε θα προσπαθήσουμε να πάρουμε ότι καλύτερο μπορούμε και αν παρουσιαστούμε σοβαροί,τότε θα μπορούμε να πανηγυρίσουμε."

Μανώλης Πράσινος (Νέοι Δραπετσώνας)

"Ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό και ξεκίνησε εξαιρετικά για εμάς.

Δείχναμε ότι έχουμε το πάνω χέρι,αλλά μετά το πρώτο τέταρτο,οπισθοχωρήσαμε χωρίς λόγο,μας πίεσε πολύ η αντίπαλη ομάδα,με αποτέλεσμα να πάμε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν καταφέραμε να μπούμε αποφασιστικά και μετά το 3ο γκολ,τελείωσε το παιχνίδι.

Ο ΑΣ Ποντίων παίρνει δίκαια την άνοδο στην Α Πειραιά,από κει και πέρα εμείς κοιτάμε τα επόμενα τρία παιχνίδια,θα προσπαθήσουμε να τα πάρουμε για να τερματίσουμε όσο ψηλότερα γίνεται."

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΣ ΠΟΝΤΙΩΝ: Βώκος,Τσίντζος,Τσίτζηρας(90' Ιντζόγλου),Ντέρντζιο,Παπαδόπουλος,Μενδρινός(74' Κατρακύλας Σ.),Λουκάνι,Παπαλαζάρου,Σώζος,Νίκανδρος,Γεργεριτάκης(83' Ραγκαβάς)

ΝΕΟΙ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: Ζερβάκος,Σκιανό,Μπαζίνας,Πανουτσόπουλος,Παπαδόπουλος,Κατρακύλας Α. (56' Μπεκιράι),Τσελεπής Α. ,Ικόνομι,Τσελεπής Σ. (56' Μπάρκα),Αθανασίου(77' Καλογεράς),Γιώργο

Ο ΑΣ Ποντίων είναι πρώτος στον 1ο όμιλο της Β' Ε.Π.Σ.Π. μαζί με τον Ήφαιστο στους 55 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα παίξει στην έδρα του ΑΟ Πειραιά.

Οι Νέοι Δραπετσώνας παρέμειναν 7οι με 30 βαθμούς και ετοιμάζονται να υποδεχθούν την Σπίθα Νίκαιας.