του Πάνου Κομματέα

Σε τεταμένο κλίμα,Ηράκλειο και Ιωνικός έμειναν στο 1-1,σήμερα το απόγευμα στο δημοτικό στάδιο Ηρακλείου.

Οι Νικαιώτες προηγήθηκαν με τον Κρητικό στο 25',όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Καλιαμπάκα στην μία ώρα παιχνιδιού.

Το παιχνίδι πήρε διαφορετική τροπή μετά την αποβολή του Προβατίδη στο 65',ενώ οι Ηρακλειώτες θα μπορούσαν να φύγουν με τους τρεις βαθμούς,αλλά ο Παλλιγγίνης σημάδεψε το δοκάρι στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Το Sportactive.gr επικοινώνησε με τον προπονητή των φιλοξενούμενων Μαργαρίτη Χατζηαλέξη:

"Στο πρώτο ημίχρονο θα έπρεπε να νικάμε 2 με 3-0 αλλά δεν εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες μας.

Στο δεύτερο μέρος ο διαιτητής απέβαλε χωρίς λόγο τον Προβατίδη και έτσι δεχθήκαμε την ισοφάριση.

Παρόλα αυτά χάσαμε κάποιες φάσεις,αλλά θα μπορούσαμε να είχαμε χάσει στο τέλος.

Με παραξένεψε που υπήρχε υπέρμετρος ζήλος και φανατισμός από τον αντίπαλο σε σημείο να προκαλούν συνεχώς,στον αγωνιστικό χώρο αλλά και στα αποδυτήρια μετά τη λήξη,ενώ και ο Καλιαμπάκας δεν αποβλήθηκε όταν χτύπησε παίχτη μας εκτός φάσης,σε μια,γενικότερα,τραγική διαιτησία.

Εγώ προσωπικά,αλλά και οι παίχτες και η διοίκηση στεναχωρηθήκαμε με αυτήν την ισοπαλία,αφού έχουμε αποδείξει πως μπορούμε να πάρουμε αποτέλεσμα σε οποιαδήποτε έδρα και παρά την μεγάλη προσπάθεια που έκαναν οι ποδοσφαιριστές δεν καταφέραμε να κερδίσουμε για να το χαρούνε."

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΗΡΑΚΛΕΙΟ:Μακρυωνίτης, Νάκου, Τσουκαλάς, Παναγιωτίδης, Μεταλληνός, Μέρτκολα (46′ Μιχελής), Μάμαλος (85′ Μπράχο), Νταβαρίνος, Καλιαμπάκας, Καφετζής (88′ Ψαρρής), Σακελλαρίου

ΙΩΝΙΚΟΣ: Παλιγγίνης, Παντελίδης, Γιαννουλάκης, Προβατίδης, Κυριακίδης, Κρητικός, Σάμιος, Σιμιτσής, Μπερνιδάκης (80′ Καμαρά), Μαυρουδής (60′ Ρόβας), Κατσίκιας (66′ Μιχελής).

Το Ηράκλειο βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση αφού είναι στο -14 από την σωτηρία(14οι με 16 βαθμούς) και την επόμενη αγωνιστική θα τεθούν αντιμέτωποι με τον Ηλυσιακό,εκτός έδρας.

Ο Ιωνικός αύξησε την διαφορά από την διακεκαυμένη ζώνη στους 6 βαθμούς (7ος με 35 βαθμούς),παίζοντας με την Κηφισιά,στην Νεάπολη,την ερχόμενη εβδομάδα.